501 321 294 |

OGRÓD POKAZOWY – ARBORETUM

W miejscu zamieszkania, w Mościsku, możemy się Państwu pochwalić ogrodem pokazowym – arboretum o powierzchni 2 ha. W 2014 r. zrodziła się myśl o jego założeniu, a w 2015 r. nastąpiły pierwsze nasadzenia. Koncepcja ogrodu ewoluowała i ostatecznie zdecydowaliśmy się wprowadzić nasadzenia wielu gatunków, aby móc pokazać Państwu, jak poszczególne drzewa i krzewy wyglądają po wsadzeniu do gruntu, przyjęciu się i zimowaniu w naszym klimacie. Sprowadzając rośliny do naszego ogrodu pokazowego - arboretum, szczególnie ulegliśmy urokowi drzew liściastych oraz klonów palmowych. Nie brak jednak w naszym ogrodzie pokazowym – arboretum wielu gatunków sosen, świerków czy jodeł, a także metasekwoi, mamutowców oraz innych zimozielonych gatunków roślin. W krótkim czasie udało nam się stworzyć kolekcję oryginalnych zimozielonych magnolii, które nie wymagają okrycia zimowego. W magnoliach tych urzekło nas ich piękno charakteryzujące się przede wszystkim niespotykanym ukwieceniem od maja do października oraz ich zimozielony wygląd – magnolie te nie gubią liści na zimę. Jednocześnie poszukiwaliśmy roślin, które będą się komponowały z magnoliami i dodawały unikalności naszemu ogrodowi pokazowemu – arboretum. Zdecydowaliśmy się na zasadzenie sosen śródziemnomorskich pini oraz cyprysów wiecznie zielonych totem. Od kwietnia do października wynosimy także do ogrodu drzewa oliwne uprawiane w donicach. Nasz ogród pokazowy – arboretum zyskuje wówczas iście śródziemnomorski charakter.

Oczywiście w naszym ogrodzie pokazowym – arboretum można zobaczyć również inne nasadzenia mniej wymagających drzew i krzewów o każdej porze roku oraz podpatrzyć, jak należy dbać o trawnik, aby cieszył Państwa oko przez cały rok. Służymy pomocą w przypadku zapytań o poszczególne nasadzenia, możemy omówić ich charakterystykę oraz potrzebny nakład pracy do utrzymania rośliny w doskonałym stanie. Nasz ogród pokazowy – arboretum to również możliwość zaprezentowania Państwu jak działają różne systemy nawadniania roślin, wraz z systemem ich automatycznego zasilania nawozami przy pomocy dozowników. Wieczorem zapraszamy Państwa do innego wymiaru naszego ogrodu pokazowego - arboretum. Możemy zaprezentować wtedy system podświetlania ogrodu lampami, które spełniają zarówno walory estetyczne jak i funkcjonalne. Po wizycie wszystkie rośliny w naszym ogrodzie pokazowym dostępne są do zakupu na miejscu.

Poprzez udostępnienie ogrodu dla Państwa za darmo, wszyscy mogą czerpać inspiracje do tworzenia swoich przydomowych ogrodów i wzbogacać wiedzę o ciekawe odmiany drzew i krzewów ozdobnych. Zróżnicowane kompozycje nadają ogrodowi swoisty kształt i urok o każdej porze roku.

A oto najwspanialsze okazy drzew i krzewów w naszych ogrodzie pokazowym – arboretum:

Magnolie zimozielone to królowe wśród kwitnących drzew. Kraj pochodzenia: USA. Nasze odmiany są bardzo popularne w Wielkiej Brytanii i we Włoszech, gdzie uważa się je za w pełni mrozoodporne. Kwitną pięknie z dużymi, 20 cm lub większej średnicy kwiatami. Kolor kwiatów: od odcienia kremowego do czystej bieli. Kwiat w kształcie pucharu – przypominający lilie wodne. Liście drzew są bardzo duże i błyszczące. Okres kwitnienia od końca kwietnia do września. Drzewa osiągają wysokość do 30 metrów w kraju pochodzenia, w Polsce do około 15-20 metrów. Magnolie zimozielone lubią miejsca słoneczne lub półcieniste i zaciszne, odsłonięte od wiatrów. Gleba o odczynie lekko kwaśnym. Są mrozoodporne w naszym klimacie, do -20oC. Podczas pierwszej zimy po zasadzeniu magnolię należy okryć agrowłókniną. W przypadku bezśnieżnych i ciepłych zim drzewa magnolii zimozielonych należy podlewać. Dobrze znoszą przycinanie, a w przypadku uszkodzeń mrozowych wiosną usuwamy uszkodzone liście i pędy.

Sosna Pinia - to sosna śródziemnomorska. Występuje w naturze na północnym brzegu Morza Śródziemnego, począwszy od Hiszpanii po Cypr, aż po południowe wybrzeże Morza Czarnego. To drzewo iglaste charakteryzuje się gęstą szeroką koroną. Okazy starsze mają kształt parasolowaty. My uprawiamy te sosny w gruncie. Wytrzymują mrozy do -16oC. Nad Morzem Śródziemnym osiąga wysokość do 30 metrów. Ich parasolowata korona jest typowym symbolem dla tego regionu. Drzewa dobrze adaptują się w naszym klimacie.

Klony palmowe - Należą do najpiękniejszych i najbardziej pożądanych roślin na świecie. Ich urodzie nie sposób się oprzeć. Niektórzy uważają, że warto mieć ogród tylko po to, by posadzić w nim klon palmowy. Występują w ponad 350 odmianach. Wymagają żyznej i stale, umiarkowanie wilgotnej gleby oraz osłoniętych stanowisk. Liście najlepiej wybarwiają się na słonecznym stanowisku. Nie wymagają przycinania, choć można je formować według uznania lub jako bonsai. Klony palmowe zachwycają bogactwem barw liści i pięknym parasolowatym pokrojem koron. W Polsce najpopularniejsza jest odmiana Atropurpureum o purpurowych liściach, ciemniejących na początku lata, by jesienią przebarwić się na szkarłatno-czerwono. Dostępne są również nieliczne mieszańce zaliczane do 5 strefy klimatycznej, które powinny poradzić sobie z nawet bardzo niskimi temperaturami.

Metasekwoja chińska - to szybko rosnące drzewo, zrzucające igły na zimę, osiągające w naturalnym środowisku do 35 m wysokości. Metasekwoja uprawiana w ogrodach z reguły osiąga jednak mniejszy wzrost. Korona ma wyraźny, strzelisty przewodnik i przybiera wąski, stożkowaty pokrój. Pień metasekwoi wyraźnie rozszerza się przy ziemi, zaś jej cynamonowo-brązowa kora łuszczy się długimi płatami.

Mamutowiec olbrzymi - Potężne, długowieczne (żyjące 2000 lat) drzewo o strzelistej, stożkowatej koronie, osiągające największy ciężar spośród roślin istniejących współcześnie. Żywa skamienielina. Dobra pozycja dla kolekcjonerów.

Szczepione drzewa iglaste rosnące na wysokim (50 cm - 2 m) pniu to tzw. formy pienne, tzn. o prostym wysokim pniu i rozbudowanej koronie uzyskano z praktycznie wszystkich najpopularniejszych roślin iglastych (cyprysików, sosen, świerków, jodeł, jałowców, tuji, modrzewi i innych) choć dominują tu modrzewie (Larix), świerki (Picea), jodły (Abies) oraz jałowce (Juniperus). Iglaki na pniu ze względu na ograniczony wzrost sadzone są zwykle w małych ogrodach oraz w doniczkach na balkonie lub tarasie. Doskonale pełnią role małych drzew, dekoracyjnych o każdej porze roku. Dodatkowo ich zaletą jest to, że nie uzyskują zbyt dużych rozmiarów, w związku z czym nie będą zagłuszać i nadmiernie zacieniać pozostałych roślin w ogrodzie lub na tarasie. Mają bardzo oryginalny kształt i dzięki temu są niezwykle dekoracyjne, jednak nie wszystkim podobają się idealne kule lub stożki na patyku. Są też szczepione iglaki o bardziej „naturalnym” kształcie – np. o płaczącym pokroju lub krzaczkowate.

Cedr (libański, atlaski, himalajski) jest okazałym drzewem iglastym. Osiąga on około 40 m wysokości. Posiada zimozielone długie igły o długości do 6 cm oraz cylindryczne szyszki. Drzewo cedrowe może stanowić oryginalną ozdobę naszego ogrodu. Musimy jednak zdawać sobie sprawę, że drzewo osiąga w naturalnych siedliskach wysokość do 40 m. Dostępne w sprzedaży odmiany są jednak niższe. Cedr nie jest całkowicie odporny na niskie temperatury, choć z powodzeniem wytrzymuje krótkotrwałe uderzenia zimna do -20oC. Uprawa uda się w rejonach o łagodniejszym klimacie, w zachodniej części Polski na Dolnym Śląsku. Młode drzewo cedrowe w porze zimowej warto osłonić włókniną. Najlepszym stanowiskiem są słoneczne i zaciszne zakątki, osłonięte przed zimnymi podmuchami wiatru. Drzewa preferują gleby przepuszczalne, wapienne. Cedry nie lubią towarzystwa innych roślin, dlatego najlepiej sprawdzą się w większych ogrodach jako solitery. Ojczyzną cedru są tereny basenu Morza Śródziemnego oraz tereny górskie Azji i Północnej Afryki. Jest drzewem długowiecznym, osiągającym wiek do 550 lat.

Projektowanie stron internetowych - sitepromotor    Zaloguj się